Kastrace kočky

Stali jste se majiteli kočičky, ať již plánovaně, nebo si ona vybrala Vás? Ať už Vaše micka žije pouze v bytě, chodí ven nebo dokonce žije jen venku, měli byste vědět, že v momentě, kdy Vaše kočka začne dospívat, začnou Vám starosti.

Většina koček dospívá mezi 6. až 9. měsícem, ale mnohdy i dříve. Kočičí puberta se projevuje nástupem pohlavního cyklu, lidově řečeno mrouskáním. V tomto čase jsou kočičí slečny silně rozrušené, často a hlasitě mňoukají, otírají se a válí po zemi. Zaujímají typický postoj, kdy leží na zemi a nastavují zadeček se zdviženým ocasem. Kočka takto může mrouskat téměř nepřetržitě po značnou část roku a k Vašemu domovu přitahovat své nápadníky.
Takové chování bývá dosti nepříjemné a to nejen pro majitele a jejich okolí, ale i pro kočku samotnou, která v době říje méně žere, často hubne, atd. nemluvě o tom, že kočka může mít koťata i několikrát za rok.

Jednoduchým a elegantním řešením je kastrace. Zákrok můžeme provést téměř v jakémkoli věku kočky. Vzhledem k nutnosti celkové anestezie a její dobré toleranci je vhodné, aby Vaše kočička již vážila alespoň okolo 2 kilogramů. Zákrok většinou obnáší odstranění pouze vaječníků – tzn. ovariektomie. V případě nutnosti (chorobné změny na děloze, časná březost) je nezbytné spolu s vaječníky odstranit i dělohu – ovariohysterektomie, což je zákrok rozsáhlejší a náročnější i na pooperační péči.

Jak to všechno probíhá?

Pokud se rozhodnete, že chcete nechat Vaši kočičku vykastrovat, je prvním krokem objednání se na naše pracoviště na telefonním čísle 321 716 500 nebo osobně v ordinaci. Vaše kočka musí být zdravá. Vzhledem k tomu, že se jedná o chirurgický zákrok, je nutno kastraci provádět mimo běžné preventivní ošetření, jako jsou vakcinace, odčervení (doporučený odstup je 3 až 4 týdny). Před kastrací je potřebná 20 hodinová hladovka, kdy zvířeti samozřejmě ponecháme přístup k pitné vodě. Nebojte se, hladovka je více nepříjemná pro Vás než pro kočku, ve volné přírodě hladoví často i několik dní.

Objednací časy na kastraci nejsou dlouhé, obvykle do 5 dní. Na Vaši kočku nemusíte během zákroku čekat. Je vhodné ponechat kočičku na našem pracovišti do odeznění anestezie (cca 2-4 hod). V tomto případě již bude Vaše kočka při vědomí a schopná předání do Vaší péče. V případě potřeby se samozřejmě lze domluvit individuálně, dle Vašeho přání.

Co se děje s Vaší kočkou za dveřmi ordinace?

Kočku vyšetříme a dostane injekci narkotik a do doby než usne, je většinou ponechána ve své přepravce. Poté se jí oholí malá část bříška a takto připravená kočka je přenesena na operační sál. Velikost operační ranky je asi 1 – 2 cm a je uprostřed břicha. Tímto malým otvorem vybavíme a odstraníme vaječníky. Ranku zašijeme vstřebatelným materiálem. Kůže je ale sešita materiálem nevstřebatelným, takže je nutné stehy za 10 dní odstranit. Po operaci kočka dostává jednorázově antibiotika s prodlouženým účinkem a probouzí se v pooperačním boxu.

Domácí péče

Veterinární lékař Vám při předání kočičky podá potřebné informace o odpoví na případné Vaše dotazy. Kočka po operaci může po několika hodinách vypít malé množství vody. S krmením je vhodné počkat do druhého dne po operaci, kdy ji můžete nabídnout malé množství raději měkké potravy. V prvním týdnu je vhodné omezit kočku v pohybu.  


Najdete nás na Facebooku